Taramalı Elektron Mikroskobu Laboratuvarı

  Taramalı Elektron Mikroskobu Laboratuvarı iç yapı analizler; özellikle çatlak bölgesi, kırılma ve yüksek büyütme oranları ile lokal elemental analiz yapabilmek için kurulmuştur.  Laboratuvarda birbirinin yedeği olabilecek 2 farklı taramalı elektron mikroskobu (SEM) bulunmaktadır. Metalografi laboratuvarında bulunan optik mikroskobun çözünürlüğü 1 m civarındadır ve en fazla 1000x büyütmeye çıkılabilmektedir. Taramalı elektron mikroskopları ise normal çalışma koşullarında birkaç nm çözünürlüğe çıkmakta ve 400-500bin kat büyütmelerde anlaşılabilir görüntüler elde edebilmektedir. SEM’ler takılan farklı detektörler yardımıyla malzemelerin yüzey morfolojisi veya genel yapı analizleri dışında, kimyasal (EDS ile) ve kristalografik (EBSD ile) analizleri de gerçekleştirilebilmektedir. Laboratuvarda bulunan alan-emisyonu elektron tabancalı Zeiss Merlin taramalı elektron mikroskobunun (FEG-SEM) kabul testlerinde in-lens detektöründe 0.6 nm çözünürlük değeri elde edilmiştir; an itibariyle Türkiye’deki en yüksek çözünürlüklü FEG-SEM’dir. Bu FEG-SEM üzerinde EDS ve EBSD sistemlerinin dışında entegre bir plazma temizleyici de vardır; özellikle uzun süreli analitik ölçümlerde kontaminasyon problemini en aza indirgemektedir. İkincil ve geri-saçılan elektron detektörleri haricinde lens-içi detektörleriyle düşük çalışma mesafelerinde ince detayları yakalayabilmektedir. Diğer SEM olan Zeiss EVO-LS 15 ise yalıtkan ve biyolojik numunelerin incelenmesine olanak sağlamaktadır. Laboratuvarda bulunan püskürtümlü kaplama cihazıyla da yalıtkan numuneler altın veya karbon ile kaplanarak incelenebilmektedir. Özetle Taramalı Elektron Mikroskobu Laboratuvarında farklı tipte numunelerinizin (yalıtkan, biyolojik, toz, metalik) yüksek çözünürlükte genel yapısı ve kimyasal kompozisyonu belirlenebilmekte, kırılma yüzeyleri incelenebilmekte ve kristalografik analizler (mikro-doku analizleri) gerçekleştirilebilmektedir.

 

Laboratuvarımızda sadece standart veya rutin analizler değil, firmaya ve duruma özgü analizler yapılabilmesi ve sonuçların alanında uzman personelimizce yorumlanabilmesi farklı özelliklerimizden bir tanesidir. Bir başka ifadeyle biz hastanın sadece röntgenini çekmiyoruz, iyileşme için gerekli reçeteyi yazabilmekte ve tedaviye yönelik işlemleri de sunabilmekteyiz. Bu kapsamda probleme özgü ihtiyaç duyulan analizlerin belirlenmesi, bu analizlerin gerçekleştirilmesi, elde edilen sonuçların yorumlanması ve problem çözümüne yönelik olarak tavsiyeler verilmesi işlemlerinin tamamını gerçekleştirmekteyiz. Bu yönüyle Metalografi

 

Laboratuvarıyla birlikte çalışan Taramalı Elektron Mikroskobu Laboratuvarı, MŞMM bünyesinde gerçekleştirilen projelerin büyük çoğunluğunda aktif rol almıştır. Bunun yanında farklı ürün grupları için hasar ve iş-görmezlik analizleri de metalografi laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Savunma, havacılık, otomotiv başta olmak üzere 50’nin üzerinde firmaya hizmet vermiş olan laboratuvarımız projelerinizde çözüm ortağı olarak yer almaya taliptir.

 

 

ZEISS Taramalı Elektron Mikroskobu (MERLIN)
Detaylı bilgi için tıklayınız
ZEISS Taramalı Elektron Mikroskobu (EVO LS15)
Detaylı bilgi için tıklayınız
 

 

Pozisyon

Sorumlu Personel

iletişim

Akademik Personel

Yrd. Doç. Dr.  Kemal DAVUT

0312 586 88 73

Araştırma Mühendisi

Ebru CENKCİ

0312 586 88 55